4K ne anlama geliyor? 4K TV nedir?

4K, sinema ve televizyon endüstrilerinde farklı anlamlara gelir. Sinema endüstrisinde 4K, 4096x2160 px çözünürlüğe sahip görüntülere verilen isimdir. Televizyon endüstrisinde ise 4K, 3840x2160 px çözünürlüklü Ultra HD ile aynı anlamı taşır. Ultra HD, Full HD’ye göre 4 kat daha fazla piksel adedine sahip olduğundan bu ismi almıştır.

Çocuklarımın izleyeceği kanalları ve programları kontrol edebilir miyim?

Günümüzde pek çok televizyon üreticisi ve yayın sağlayıcı, ürünlerinde “Ebeveyn Ayarları” seçeneği sunmaktadır. Televizyon ve yayın sağlayıcınızın sunduğu imkânlara göre aile fertleriniz için farklı kullanıcılar oluşturabilir, istediğiniz kanallara şifre koyabilir ve bu sayede çocuklarınızın izleyeceği yayınları kontrol edebilirsiniz. Ebeveyn Ayarları hakkında detaylı bilgi için televizyonunuzun kullanım kılavuzunu inceleyebilirsiniz.

Ekran Değişiminden Sonra Tv Eski Gibi Olur Mu?

Televizyon ekranlarının yan sanayi üretimi dünyada yoktur. Tv ekranı yan sanayisi diye birşey olamaz. Takılan paneller televizyonunuzun orijinal ekranıdır. Aksi halde tv çalışmaz. Dünyada panel üreten firmalar televizyon sektörünün devleridir. O yüzden içiniz rahat olsun. Ekran değişimi yapıldıktan sonra televizyonunuz aldığınız ilk günkü görünümüne geri dönecektir. Tv Kırık Ekran değişimi bizimle iletişime geçin.

En uygun televizyon boyutuna nasıl karar verebilirim?

Televizyon boyutu, izleme mesafesine göre belirlenir. İdeal izleme mesafesini belirlemek için televizyonunuzu kullanacağınız odada, televizyon ve oturma alanı arasındaki mesafeyi ölçmelisiniz. Sizin için en uygun televizyon ölçüsü, bu mesafenin yaklaşık üçte biridir. Örneğin 3 metrelik (300 cm) bir izleme mesafesi için 102 cm’lik (40 inç) bir ekran uygun olacaktır. Bu durum televizyonun çözünürlük kalitesine bağlı olarak da değişebilir.

Hangi görüntü ayarını seçmeliyim?

Kurulum sırasında televizyonunuz düşük enerji tüketimi yapan “Eko” moduna ayarlanır. Enerji tasarrufu ve ekonomik kullanım için televizyonunuzu bu modda çalıştırmaya devam edebilirsiniz. Daha yüksek parlaklık ve daha canlı renkler elde etmek istiyorsanız “Canlı” modunu seçebilirsiniz. Dilerseniz farklı görüntü seçenekleri sunan diğer modları da deneyerek size en uygun ayara karar verebilirsiniz.

HD, Ultra HD ve 4K arasında ne fark var?

HD, UHD ve 4K birer görüntü çözünürlüğü ismidir. Bu farklı çözünürlükler, tek bir görüntünün kaç adet pikselle oluşturulduğunu ifade eder. 

HD (High Definition) görüntüler; ende 1920, boyda 1080 piksel olmak üzere toplam 2.073.600 piksel tarafından oluşturulur ve 1920x1080 px olarak ifade edilir. HD çözünürlüklü görüntüleri oynatabilmek için Full HD bir televizyona ihtiyaç vardır. 

Televizyon dünyasında 4K, Ultra HD (UHD ya da Ultra High Definition) ile aynı anlama gelir. UHD görüntüler, 3840x2160 piksel çözünürlüğe sahiptir. Bu da bir görüntünün toplamda 8.294.400 adet piksel tarafından oluşturulduğu anlamına gelir. Bu kalitede bir görüntüyü oynatabilmek için Ultra HD televizyona sahip olmanız gerekir.

Smart TV nedir?

Smart TV, internete bağlanabilen ve uygulamalar sayesinde televizyon deneyiminizi zenginleştiren bir teknolojidir. Smart özelliklere sahip televizyonların uygulama marketleri bulunur. Bu marketler sayesinde; ücretsiz, ücretli ya da kullandığın kadar öde yöntemiyle ücretlendirilen her türlü sosyal medya, haber, finans, müzik, video ve eğlence uygulamasına televizyonunuz üzerinden erişebilirsiniz.


Televizyon nasıl temizlenir?

Televizyonunuzu temizlemeden önce, oluşabilecek kazaları önlemek için cihazı kapatmalı ve fişini prizden çekmelisiniz. Televizyonunuzun ekranını, tekno-marketlerde bulunan ekran temizleme solüsyonları ve mikrofiber bezlerle silebilirsiniz. Televizyonunuza hasar verebileceği için ekrana sıvı püskürtmemeli ve kimyasal temizlik malzemeleri kullanmamalısınız.

Televizyonum güncelleme yapmam gerektiği uyarısı veriyor. Televizyonumu güncellemeli miyim? Televizyonumu güncellemezsem ne olur?

Smart TV üreticileri; ürün performansını iyileştirmek, yeni uygulama ve özellikler eklemek ya da var olan problemleri gidermek için belli aralıklarla yazılım güncellemeleri yayınlarlar. Televizyonunuzun tüm özelliklerini sorunsuz bir şekilde kullanmak, güncellenen içeriklerden geri kalmamak ve muhtemel yazılım hatalarını giderebilmek için smart TV’niz uyarı verdiğinde güncelleme yapmalısınız.


Televizyonum internete bağlanmıyor?

Bu dururmu yaşıyorsanız öncelikle internet sağlayıcınızı kontrol edin. sorun devam ediyorsa ve cihazınız 5 yıl öncesine aitse güncelleme desteği çekildiği için internete bağlanmaya bilir. Wifi entegresi arıza yapmış olabilir. Tv güncellemesi gerekebilir. Destek ve servis kaydı için bizmle iletişime geçin

Televizyonum logoda kalıyor, açılıyor kapanıyor?

Bu durum anakart işlemci arızası olabilir. Diğer başlıca nedenler, flash arızası, güncelleme eksikliği. Destek ve servis kaydı için bizimle iletişime geçin

Televizyonuma klavye ve mouse bağlayabilir miyim?

Smart özelliği olan televizyonlara USB girişli, kablolu ya da kablosuz klavye ve mouse bağlayabilirsiniz.


Televizyonuma nasıl uygulama indirebilirim?

Smart TV’nizden uygulama mağazasına bağlanarak dilediğiniz uygulamayı indirebilirsiniz. Uygulama mağazasına ise televizyonunuzun menüsünden ulaşabilirsiniz.

Televizyonumda güç var ancak açılmıyor? Televizyonumda hiç güç yok?

Bu durum genelde anakart arızadır. Destek ve servis kaydı için bizmle iletişime geçin

Televizyonumda ses var görüntü yok? Televizyonumun ekranı mavileşti/morardı?

Bu durum led aydınlatmanızın ömürünün dolduğunu ve tv ledlerinin kısa devre yaptığını gösterir. Destek ve servis kaydı için bizmle iletişime geçin.

Televizyonumu Wi-Fi ağına nasıl bağlayabilirim?

Cihazınızı Wi-Fi ağına bağlayabilmeniz için televizyonunuzun dahili Wi-Fi adaptörüne sahip olması gerekir. Yeni nesil televizyonların çoğunda bulunan bu adaptör sayesinde menüden “Kablosuz Ağ Araması” yaparak dilediğiniz ağa bağlanabilirsiniz. Bu bağlantıyı bir kez gerçekleştirdikten sonra bu işlemi bir daha tekrarlamanız gerekmez ve televizyonunuz ağa otomatik olarak bağlanır.


Televizyonumun seri numarası nerede yazar?

Televizyonunuzun seri numarası, arka panelinde bulunan etikette yer alır.

Televizyonumun sesinde cızırtılar var? Ses düzgün çıkmıyor?

Bu durum anakartınızın üzerinde bulunan ses entegresinin kısa devre yapmış olamsından kaynaklanmaktadır. Diğer bir sebebi ise hopörleriniz patlamış olabilir. Destek ve servis kaydı için bizmle iletişime geçin

UHD TV nedir?

UHD ya da Ultra HD, “Ultra High Definition” anlamına gelir. Full High Definition (Full HD) televizyonlar 1920x1080 px çözünürlüğe sahip görüntüleri oynatabilirken UHD televizyonlar, bunun tam dört katı daha fazla detay içeren 3840x2160 px çözünürlükteki görüntüleri yansıtır. Bir başka deyişle Ultra HD TV’ler, Full HD TV’lere göre 4 kat daha yüksek çözünürlüğe sahiptir.